• Altunizade Mah. Atıfbey Sok. No:26D/17 Üsküdar - İstanbul

    Cinnah Cad. No: 43 Çankaya - Ankara

  • 0554 264 92 93

  • BİLGİ AL

Cep Telefonlarına Gönderilen Reklam Mesajına Ceza

Cep Telefonlarına Gönderilen Reklam Mesajına Ceza

Cep Telefonlarına Gönderilen Reklam Mesajına Ceza

Cep telefonlarına reklam mesajı gönderenler, kişisel verileri işlediklerinden ve izinsiz kullandıklarından dolayı cezai yaptırıma maruz kalabilir mi?

Cep telefonlarına reklam amacıyla çok sayıda mesaj gönderilmektedir. Bu mesajlar doktorlar, hastaneler, sigorta şirketleri, milletvekilleri, belediye başkanlıkları tarafından bazen reklam bazen de bilgilendirme amaçlı olarak gönderilmektedir. Bu mesajlar insanları bilgilendirmekten ziyade, rahatsız edici olabilmektedir. Sizlere böyle bir mesaj geldiğinde ilk aklınıza gelen telefon numaranızın mesajı gönderen şahıslar tarafından elde edildiği ve muhtemelen bazı kimlik bilgilerinizin de aynı şekilde elde edilerek kullanıldığı, işlendiğidir.

Siz diyebilirsiniz ki hastanede tedavi görmüştüm, ya da spor kulübüne üyeydim bilgilerimi zaten kendi isteğimle vermiştim. O yüzden bana mesaj atmasında ya da bilgilerimi başka kişi ya da kurumlarla paylaşmasında sıkıntı olmadığını düşünebilirsiniz.

Yanılıyorsunuz. İnsanların verilerini işleyen, kullanan veri sorumluları, istedikleri gibi istedikleri konuda verilerinizi işleyemez ve de kullanamaz. Devlet bu konuda düzenlemeler yapmış ve verilerinizi işleyen, kullanan kişi ya da kuruluşlara bazı yükümlülükler getirmiştir.

6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) 01.05.2016 yılında yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. KVKK Kanunun gerektirdiklerinin tam uygulanması ve Kanunun uygulanmaması halinde çeşitli idari para cezaları ve adli cezai yaptırımlar öngörülmüştür.

Örneğimize dönecek olursak siz bir spor kulübüne gittiniz. Üye olurken kimlik bilgilerinizi kulübe verdiniz. Kulüp sizinle bir sözleşme imzaladı. Kimlik, banka ve iletişim bilgilerinizi aldı. Kulüp aldığı bu verileri istediği gibi kullanamaz; şöyle ki, elde ettiği verileri başkalarına yayamaz, başkalarının eline geçmemesi için gerekli güvenlik önlemlerini alması, verilerin envanterinin çıkararak saklanması ve yok edilmesi için politikaların belirlenmesi gereklidir. Yani sizin kişisel verilerinizi şu amaçla aldım, şu faaliyetim nedeniyle, şurada güvenli bir şekilde saklayacağım ve şu şekilde üyelikten şu kadar zaman sonra yok edeceğim şeklinde bir politikanın belirlenerek uygulanması gerekmektedir.

Bu kulüp sizden aldığı bilgilerinizi de sizin açık rızanız olmadan ne sizlere mesaj atabilir ne de başkaları ile bilgilerinizi paylaşabilir.

Diğer taraftan bilgilerinizi sizin vermediğiniz, hiç tanımadığınız birileri sizlere reklam mesajı atmış da olabilir. Belli ki bu durum da verileriniz yasal olmayan yollarla elde edilmiş ya da bir veri sorumlusu tarafından paylaşılmıştır.

Bu durumlarda siz ne yapacaksınız?

Hemen Arayın